STARWEST - Conference Grid Schedule | TechWell

Conference Schedule

Sunday, October 3

7:30 AM
Registration—7:30am–5:00pm
Continental Breakfast—7:30am–8:30am
Multi-day Training Classes Begin—8:30am–5:00pm
8:30 AM
Kristoffer Nordström
12:00 PM
Lunch—12:00pm–1:00pm
1:00 PM
Training Classes Continue—1:00pm–5:00pm

Monday, October 4

7:00 AM
Registration—7:00am–5:00pm
7:30 AM
Continental Breakfast—7:30am–8:30am
8:30 AM
Tutorials—8:30am–12:00pm
Multi-day Training Classes Continue—8:30am–5:00pm
Half-day Tutorials
MA
Dionny Santiago, test.ai
MC
Chris Loder, Upland InGenius
MD
Janna Loeffler, Equinox Media
Adam Satterfield, Global Payments
ME
Sneha Viswalingam, EVERFI
12:00 PM
Lunch—12:00pm–1:00pm
1:00 PM
Tutorials Continue—1:00pm–4:30pm
Half-day Tutorials
MI
Robert Sabourin, AmiBug.Com, Inc.
MJ
Jenny Bramble, WillowTree Apps
5:00 PM
Registration Desk Hours—Closes at 5:00pm
5:15 PM
Speed Networking—5:15pm-6:00pm

Tuesday, October 5

7:30 AM
Continental Breakfast—7:30am–8:30am
Registration—7:30am–5:00pm
8:30 AM
Tutorials—8:30am–12:00pm
Multi-day Training Classes Continue—8:30am–5:00pm
Full-day TutorialsHalf-day Tutorials
TA
Byron Katz, Coveros
TB
Tariq King, test.ai
TC
Richard Mills, Coveros
TD
Jeffery Payne, Coveros
TE
Chris Loder, Upland InGenius
TG
Jenna Charlton, Coveros
12:00 PM
Lunch—12:00pm–1:00pm
1:00 PM Half-day Tutorials
Tutorials Continue—1:00pm–4:30pm
TH
Jenna Charlton, Coveros
TI
Aprajita Mathur, Guardant Health
TJ
Jenny Bramble, WillowTree Apps
TK
Jeffery Payne, Coveros
TM
Robert Sabourin, AmiBug.Com, Inc.
4:30 PM
Welcome Reception—4:30pm–5:30pm
5:30 PM
Test Lab Kick-Off—5:30pm-7:30pm

Wednesday, October 6

6:45 AM
Morning Yoga/Morning Run—6:45am-7:30am
7:00 AM
Registration—7:00am–5:30pm
7:30 AM
Networking Events—Test Lab (All Day)
Continental Breakfast—7:30am–8:30am
8:30 AMKeynote
K1
Jenny Bramble, WillowTree Apps
Adrian Dunston, Papa
10:00 AMKeynote
K2
Andrew Knight, PrecisionLender, a Q2 Company
10:30 AM
Visit the Expo—10:30am–2:00pm
11:00 AM
Networking Break in the Expo—11:00am-11:30am
11:30 AM
Concurrent Sessions—11:30am–12:30pm
Test AutomationArtificial IntelligenceUnit TestingPerformance TestingTest LeadershipAgile TestingVirtual International Track
W1
Andrew Knight, PrecisionLender, a Q2 Company
W3
Gene Gotimer, Steampunk
W4
Malika Nikhmonova, Twilio
W6
Ebenezer Ikonne, Cox Automotive
VI1
Daniel Billing, Microsoft
12:30 PM
Lunch in the Expo—12:30pm–1:30pm
1:30 PM
Concurrent Sessions—1:30pm–2:30pm
Test AutomationArtificial IntelligenceAPI TestingPerformance TestingTest LeadershipAgile TestingVirtual International Track
W7
Iryna Suprun, Xandr
W8
Jigesh Shah, Deloitte Consulting India Pvt Ltd
W10
Yoosuf Maktoum, Sysco Corporation
W11
Mark Minson, Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints
W12
Amanda Perkins, Rocket Homes
VI2
Maryam Umar, Thought Machine
2:45 PM
Concurrent Sessions—2:45pm–3:45pm
Test AutomationArtificial IntelligenceAPI TestingPerformance TestingTest LeadershipAgile TestingVirtual International Track
W16
Lee Barnes, Utopia Solutions
W17
Jamie Sullivan, Modern Woodmen of America
VI3
Jan Jaap Cannegieter, Squerist
3:30 PM
Visit the Expo—3:30pm–6:30pm
3:45 PM
Networking Break in the Expo—3:45pm-4:15pm
4:15 PMKeynote
K3
Alison Wade, TechWell Corp.
5:30 PM
Expo Reception & Passport Game Prize Drawings—5:30pm–6:30pm

Thursday, October 7

6:45 AM
Morning Yoga/Morning Run—6:45am-7:30am
7:30 AM
Continental Breakfast—7:30am–8:30am
Networking Events—Test Lab (All Day)
8:00 AM
Registration—8:00am–5:00pm
8:30 AMKeynote
9:45 AM
Concurrent Sessions—9:45am–10:45am
Test AutomationSecurity TestingData-driven TestingAugmented RealityVirtual International Track
T2
Rob Cuddy, HCL
T4
Chris Loder, Upland InGenius
Melissa Benua, mParticle
10:15 AM
Visit the Expo—10:15am–3:00pm
10:45 AM
Networking Break in the Expo • 10:45am-11:15am
11:15 AM
Concurrent Sessions—11:15am–12:15pm
Security TestingMobile TestingCareer/ Personal DevelopmentExploratory TestingVirtual International Track
T8
Adam Satterfield, Global Payments
T11
Craig Randall, Lucid Software
T12
Meena Negi, Sony Interactive Entertainment
12:30 PM
Lunch in the Expo—12:30pm–1:30pm
1:30 PM
Concurrent Sessions—1:30pm–2:30pm
Test AutomationCloud TestingUser ExperienceRPATest ManagementTest StrategyVirtual International Track
T13
Péter Földházi, EPAM Systems
T14
Talia Nassi, Amazon Web Services (AWS)
T16
Thomas Haver, Red Green Refactor
T17
Lisette Zounon, Zsquare Solutions Inc
VI6
Rajni Singh, Nagarro
2:30 PM
Networking Break in the Expo—2:30pm-3:00pm • Closes at 3:00pm
3:00 PM
Concurrent Sessions—3:00pm–4:00pm
Test AutomationData-driven TestingMicroservices & CloudLocalizationCareer/ Personal DevelopmentAccessibility TestingVirtual International Track
T20
Shlomo Friedman, Transamerica
T24
Connie Widener, WA State Department of Licensing
4:15 PMKeynote
K5
John Hill, KBR, Inc.
5:30 PM
Testing & Quality Leadership Summit Reception 5:30pm-6:30pm (Summit Registration Required)

Friday, October 8

7:30 AM
Continental Breakfast—7:30am–8:30am
Registration—7:30am–3:00pm
8:30 AM
Workshop on Regulated Software Testing (WREST) Bonus Session—8:30am-1:30pm
12:00 PM
Lunch—12:00pm–1:00pm
1:00 PM
Leadership Summit & Bonus Sessions Continue—1:00pm–4:30pm